Łódź, ul. Lucjana Żeligowskiego 46
+48 533-408-408
biuro@lukasrolety.pl

FAQ

Żaluzje drewniane, rolety, plisy - LukasRolety Łódź

Najczęstsze pytania odnośnie rolet i żaluzji w Łodzi

Czym zasłonić okna skośne ?

Do okien skośnych posiadamy dedykowane żaluzje plisowane o nietypowych kształtach.

Jeżeli nie chcieli byśmy montować żaluzji bezpośrednio do okna są również dostępne żaluzje pionowe skośne lub żaluzje drewniane poziome  z możliwością indywidualnego nietypowego kształtu.

przykład żaluzji skośnych :

Zaokrąglone, okrągłe listwy przy-szybowe  a rolety w  kasecie ?

Czy można założyć rolety w kasecie gdy mamy zaokrąglone listwy w  oknach ? Tak można choć nie zawsze. Możemy wtedy zastosować prowadnice w  odpowiednim kształcie (zaokrąglone) od strony klejenia lub zastosować system przestrzenny. W systemie przestrzennym prowadnice są naklejane częściowo tylko na listwę przy-szybową.  Większa część jest doklejana na ramę okna. Przeciwwskazaniem jest jedynie sytuacja gdy listwa okna przy-szybowa wystaje po za obryw płaszczyzny ramy okna.

Czy można założyć jedną roletę w kasecie na całe drzwi balkonowe ?

Można. W przypadku drzwi z poprzeczką ( dwu-szybowych) należy jedynie wtedy zastosować roletę w kasecie w systemie przestrzennym gdzie prowadnice są w kształcie litery “u”.  Jedna roleta wtedy może zasłonić całe drzwi balkonowe

Czy rolety wolno-wiszące można zamontować na ramie okiennej ?

Oczywiście, że można. Należy się jedynie zastanowić czy warto ? Do montażu na ramę okienną przeznaczone są rolety w kasecie z prowadnicami bocznymi. Takie rozwiązanie gwarantuje komfortowe i prawidłowe funkcjonowanie rolety. Roleta wolno-wisząca została zaprojektowana z myślą o montażu do muru – nad oknem lub  do sufitu. Nie posiada prowadnic bocznych które by trzymały tkaninę przy oknie  gdy otwieramy lub uchylamy skrzydło okienne. Oczywiście są systemy żyłek trzymających roletę wolno-wisząca ale nigdy nie będą one tak skuteczne jak prowadnice boczne.

Czy rolety można zamontować na  nieotwierane okno ?

Oczywiście, że tak. Idealnym rozwiązaniem będą tu rolety  w kasecie z prowadnicami.

Roleta dokręcana jest do listw przy-szybowych a prowadnice doklejane są do okna.

Jak czyścić rolety rzymskie ? 2018-04-02 15:50:57

Co raz więcej pytań słyszymy na temat “Jak czyścić , prać rolety rzymskie ?” Na co dzień wystarczy przetrzeć raz na jakiś czas roletę szczotką do kurzu. Jeżeli gdzieś ubrudziliśmy tkaninę zanim postanowimy wyprać całą roletę najpierw warto spróbować przetrzeć miejsce plamy wilgotną mokrą ściereczką. Jeżeli tego typu zabiegi nie pomagają lub jeśli naprawdę długo nasza roleta nie była czyszczona wtedy można podjąć bardziej radykalne kroki. Pierwszy krok to zdemontowanie rolety. Najpierw należało by zdjąć roletę ze ściany. aby to uczynić możemy odpiąć karnisz od ściany. Zazwyczaj jest on zamocowany za pomocą specjalnych uchwytów tzw. twistów. Twisty odpinamy i ściągamy karnisz. Jeżeli mieli byśmy mieć z tym większy problem lub z innego powodu nie chcemy odpinać karnisza rolety od ściany możemy przejść od razu do drugiego kroku z tym , że będzie trochę mniej wygodnie kiedy roleta wisi na ścianie. Drugim krokiem jest odpięcie sznurków od tkaniny. należy odpiąć każdy sznurek na dole rolety i przewinąć go przez otwory tak aby był oddzielony od tkaniny. Jeżeli już wszystkie sznurki s oddzielnie i tkanina rolety oddzielnie możemy odpiąć tkaninę od karnisza na górze. Tkanina jest przymocowana do karnisza za pomocą rzepów i wystarczy jedynie oderwać ją. Jeśli mamy już tkaninę luzem możemy zająć się do wysuwania fiszbinów. Nie to jeszcze nie koniec ! Fiszbiny to nic innego jak poziome poprzeczki przymocowane do tkaniny na zagięciach. Należy je wysunąć z kanału zaszytego w tkaninie lub wysunąć z tkaniny w zależności od modelu fiszbinów. Jedne są nasuwane na tkaninie , inne wsuwane we wcześniej zaszyty kanał w tkaninie. Tak czy inaczej trzeba je wysunąć aby nic nie usztywniało nam tkaniny. Jeżeli już wszystko zdemontowaliśmy i pozostała nam jedynie tkanina możemy przejść do prania / czyszczenia tkaniny. Tu wiele zależy od materiału. Jedne tkaniny można prać w wyższej nawet temperaturze inne jedynie delikatnie namaczamy. Po wyczyszczeniu ewentualnie odprasowaniu wszystko składamy z powrotem i możemy z powrotem powiesić naszą roletę.

Jak to jest z tymi żaluzjami perforowanymi ? 2018-01-23 17:27:06

Często Klienci pytają o żaluzje perforowane. Najczęściej zastanawiają się czy nas widać czy nie widać z za żaluzji perforowanych ? Żaluzje perforowane mają w swoich lamelach małe dziurki dzięki czemu w ciągu dnia jak je zasuniemy My widzimy świat jak z za przyciemnianej szyby czy też jak z za lustra weneckiego a nas nie widać. Jednak sytuacja zmienia się diametralnie kiedy na zewnątrz zrobi się już ciemno a my w mieszkaniu włączymy oświetlenie. Wtedy to nas widać a my nie widzimy nic co jest za żaluzją . Sytuację można porównać do reklam naklejanych na szyby aut czy autobusów miejskich. Jest to folia reklamowa one vision też perforowana tak samo jak wspomniane żaluzje. Gdy widzimy np. w ciągu dnia oklejony autobus miejski nie widzimy siedzących w nim podróżujących. Jednak wieczorem gdy w autobusie jest włączone oświetlenie to pasażerowie często nas nie widzą a my z zewnątrz widzimy wszystko co dzieje się w autobusie jak na dłoni. Żaluzje perforowane nadają się np. do kuchni gdzie w ciągu dnia my się zasłonimy a jednocześnie widzimy jaka jest pogoda na zewnątrz , czy co robi nasze dziecko na podwórku. Jednak liczymy się z tym , że wieczorem po włączeniu światła w kuchni będzie nas widać. Są to żaluzje do pomieszczeń gdzie nie przebywamy za długo wieczorem.

………………………………………………………………………………..

Jaki typ moskitier wybrać ? 2016-02-13 02:48:29

Kolejne częste pytanie zadawane podczas pomiarów rolety w Łodzi to jaki typ moskitier jest najlepszy?. Do typowego okna są stosowane dwa rodzaje moskitier w Łodzi. Moskitiera ramkowa oraz moskitiera rolowana. Tutaj rozwiązanie jest proste. Moskitiera ramkowa jest zdecydowanie tańsza i nie ingeruje w okno. Jedyna jej wada to fakt, że na co dzień nie wychylimy się przez okno gdyż po jej założeniu nie ma opcji zwinięcia czy zrolowania jej. Moskitiera rolowana posiada tą możliwość i na co dzień możemy ją zwijać i rozwijać w zależności czy chcemy mieć osłonę przed owadami czy akurat chcemy np. wychylić się przez okno by podziwiać piękny krajobraz Łodzi. Jeżeli chodzi o moskitiery drzwiowe to tutaj jest gorzej gdyż posiadamy trzy typy moskitier stosowanych w takim przypadku:

 • Moskitiery rolowane
 • Moskitiery drzwiowe
 • Moskitiery przesuwane
 • W skrajnych przypadkach moskitiery ramkowe.

Co do ostatniego punktu sprawa jest oczywista. Stosuje się moskitiery ramkowe na drzwi balkonowe ze względu na ich niską cenę godząc się jednocześnie z brakiem możliwości wychodzenia przez dane drzwi. Co do reszty rozwiązań wszystko zależy od wielkości balkonu, tarasu oraz tego jak często wychodzimy przez dane drzwi balkonowe. Jeżeli mamy olbrzymi taras i dość często wychodzimy na niego w ciągu dnia lepszym rozwiązaniem będą drzwi moskitierowe gdyż dużo szybciej otworzymy i zamkniemy taką moskitierę. Jeżeli jednak mamy mały balkon który chcemy w pełni zagospodarować lepsze biedą moskitiery rolowane ponieważ nie potrzebują one wolnej przestrzeni aby można je było otworzyć. Moskitiery przesuwne stosujemy z kolei tam gdzie jest miejsce aby moskitiera mogła przesunąć się w boczną stronę oraz zarówno tam gdzie mamy do zabezpieczenia dużą powierzchnię okienną / drzwiową

Żaluzje plisowane – plisy czy rolety od dołu ? 2016-02-13 02:25:10

Wielu klientów pyta nas jakie rozwiązanie jest lepsze jeżeli chcemy zasłaniać nasze okna od dołu. Czy lepiej wybrać plisy okienne czy rolety od dołu ? Pierwszy aspekt to kwestia wizualna czyli co się komu bardziej spodoba. Z uwagi , że jest to kwestia indywidualna nie będziemy się tu wypowiadać. Skupimy się na kwestiach praktycznych. Plisa okienna ma większe możliwości regulacji gdyż możemy ją zasuwać zarówno od dołu jak i od góry. ( Dot. Typ plisy AB 41) W przypadku typowych okien nie posiada ona jednak prowadnic bocznych. Plisa trzyma się okna przy pomocy żyłek bocznych i o ile nie potrzebuje dzięki temu prowadnic aby przylegać do okna to niestety brak owych prowadnic bocznych powoduje iż powstają drobne prześwity światła po bokach plisy montowanej wewnątrz wnęki szybowej okna. Mówimy o tym, gdyż jest to najpopularniejszy sposób montażu plis okiennych w Łodzi. Dodatkowo tkanina plisy posiada po bokach drobne dziurki którymi prowadzony jest sznurek podtrzymujący plisę co powoduje ten sam efekt. Roleta zasuwana od dołu ma co prawda tylko jeden kierunek w którym możemy zasuwać i odsuwać tkaninę rolety. Jest to jednak bardziej “szczelna” osłona przed światłem. Rolety B11 – zaciągane od dołu posiadają również wady. Są to bowiem dość duże systemy kaset. Kaseta o sporych wymiarach może ograniczyć maksymalny kąt otwarcia okna jak również zabiera miejsce.

Podsumowanie : Żaluzje Plisowane:

 • Lepsza możliwość regulacji światła.
 • Mniejsza ingerencja w okno
 • Nie ograniczają całkowitego otwarcia okna.
 • Droższe w zakupie.
 • Nie są w stanie zaciemnić w 100%

Rolety w kasecie B11:

 • Są bardziej szczelne – możliwość 100% zaciemnienia
 • Niższa cena.
 • Większy wymiar często ogranicza otwarcie do końca okna.

Montaż rolet w Łodzi – ile trwa ? 2015-03-23 00:38:55

Ile trzeba czekać na montaż rolet w Łodzi ? Rolety jak i żaluzje w Łodzi montujemy w ciągu 7-10 dni od decyzji Klienta. Sam montaż nie przekracza zazwyczaj 2-3 godzin choć zdarzają się przypadki ( głównie montaż rolet zewnętrznych), że montaż trwa nawet do 3-4 dni.

Plisy okienne Łódź – czy warto ? ceny ? 2015-03-23 00:28:13

Klienci na ryku Łódzkim często zadają nam pytanie czy warto montować plisy okienne. Plisy okienne charakteryzują się prostotą konstrukcji jak i różnorodnymi możliwościami w zasłanianiu okna. Możemy zasłonić tylko dolną część okienną co bardzo dobrze sprawdza się na parterach. Możemy jednak również zasłonić tylko górną lub środkową część okna jak i oczywiście całe okno. Plisa okienna w minimalnym stopniu ingeruje w konstrukcję okienną. Plisę w każdym momencie możemy zdjąć jak i założyć na okno.

Czy Rolety rzymskie można montować bezpośrednio do okna ? 2015-01-13 16:18:19

Rolety rzymskie można montować do ściany czy sufitu jak również bezpośrednio na okna. Należy jednak pamiętać o tym, że ten typ rolet nie posiada żadnego systemu który by roletę trzymał przy oknie w momencie otwierania czy uchylania okna. Krótko mówiąc jak najbardziej można roletę rzymską zamontować do skrzydła okiennego należy jedynie liczyć się z tym, że roleta będzie odchylała się gdy będziemy otwierać czy uchylać okno.

Plisy okienne – czy są wytrzymałe ? 2015-01-13 00:12:20

Wielu klientów zastanawia się czy aby żaluzje plisowane były produktem wytrzymałym. Często słyszymy pytania na ile to wytrzyma ?. Więc odpowiadamy. Wytrzyma ! O ile nie posiadamy np. kota który będzie notorycznie „bawił się plisą” plisy okienne wytrzymują tak samo długo jak żaluzje aluminiowe czy rolety w kasecie. Materiał podczas codziennego użytkowania sam z siebie nie drze się , nie przerywa.

Czy żaluzje aluminiowe nie są przestarzałe ? 2014-11-13 07:10:17

Żaluzje aluminiowe które kojarzymy ze strych dobrych czasów, jeszcze system między szybowy zmieniły się nie do poznania. Przede wszystkim zmieniła się do poznania paleta kolorów. Po za standardowymi białymi oraz srebrnymi mamy teraz do wyboru całą paletę od bieli, żółtego , czerwonego po fioletowe i czarne. Po za paletą kolorów zmieniły się systemy żaluzji aluminiowych. Po za standardowym systemem patyk i sznurek jest między innymi system „isso” znany też jako „Wenus” sterowany koralikiem. System ten jest zamknięty w eleganckiej kasecie a sterowanie jak już wspomnieliśmy odbywa się za pomocą łańcuszka. Odpowiadając na pytanie „nie” Żaluzje aluminiowe nie są przeżytkiem dawnej epoki. Przyzywają swoje nowe narodziny.

Rolety w kasecie tradycyjne czy Rolety w kasecie Dzień Noc ? 2014-08-01 10:09:21

Rolety w kasecie a rolety dzień noc w kasecie różnią się w zasadzie technicznie jedynie materiałem oraz dolnym obciążnikiem. Klienci często zadają pytanie które rolety są lepsze ? Rolety tradycyjne w kasecie są bardziej odporne na uszkodzenie mechaniczne – prosta tkanina. Rolety Dzień noc z uwagi na siateczkową budowę części materiału są mniej odporne na uszkodzenie mechaniczne. Jeżeli więc posiadamy małe dzieci czy zwierzęta – kota należało by się zastanowić czy nie uszkodzą tkaniny rolet Dzień Noc. Rolety Impresja – Dzień Noc mają jednak dużo lepszą możliwość regulacji zaciemnienia oraz przez wielu są uważane za bardziej atrakcyjne wizualnie. Rolety Dzień noc:

 • Lepsza możliwość regulacji światła.
 • Atrakcyjniejszy wygląd.
 • Bardziej podatny materiał na uszkodzenie mechaniczne.
 • Droższe w zakupie.

Rolety w kasecie:

 • Bardziej odporne na uszkodzenie mechaniczne
 • Niższa cena.
 • Mniejsza możliwość regulacji światła.

Rolety z materiałami odblaskowymi ? 2014-07-13 20:08:45

Oczywiście istnieją materiały z powłoką odblaskową. Powłoka odblaskowa przypominać może sreberko od czekolady swoim wyglądem lub materiały typu aksamit. Trzeba jednak pamiętać, że tkaniny aby odbijać światło – temperaturę za pomocą materiału odblaskowego muszą być w pełni pokryte tym materiałem. Fakt ten sprawia, że tkanina taka stanowi 100% zaciemnienia pomieszczenia co nie zawsze jest wskazane np w przypadku salonów, pokoi dziennych. Wyżej wymieniona powłoka sprawia, że promienie słoneczne odbijając się od tkaniny uniemożliwiają nagrzewanie się jej. Ma to oczywiście wpływ na niższą temperaturę w pomieszczeniu jednak jedynie o kilka % w stosunku do typowych tkanin gdzie materiał się może nie co nagrzewać.

Czy rolety dzień noc można zwinąć do kasetki ? 2014-06-28 17:22:55

Rolety dzień noc jak najbardziej zwijają się w całości do kasetki, Trzeba jednak wsiąść pod uwagę, że w przypadku tego typu rolet materiału jest dwa razy więcej niż w przypadku tradycyjnych rolet. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dostosowanie odpowiedniej kasety aby materiał w pełni mógł się do niej zwinąć. Nieprawdą jest, że w przypadku okien wysokich np. okien balkonowych materiał nie zwinie się w całości do kasetki. W takim przypadku należy użyć odpowiedniej większej kasetki.

Czy rolety materiałowe można prać ? 2014-06-11 14:08:43

Niestety typowe tkaniny dla rolet wolno-wiszący czy rolet w kasetach nie można prać w pralce. Są to materiały sztuczne, impregnowane. Na pocieszenie pozostaje jednak fakt, że impregnat na tkaninie – zabezpieczenie przed wchłonięciem brudu w strukturę materiału umożliwia wyczyszczenie rolety wilgotną szmatką.

Czym czyścić rolety materiałowe ? 2014-05-03 15:06:16

Tkanina rolet materiałowych jest impregnowana, nie wymaga prania. Na co dzień materiał nie wchłania kurzu, czy brudu. Zabrudzoną tkaninę rolety można przetrzeć wilgotną czystą szmatką.

Jaką mam gwarancję na rolety ? 2014-04-25 08:25:36

Na rolety oraz żaluzje udzielamy gwarancję 36 miesięczną. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych oraz uszkodzeń wynikających ze złego użytkowania rolet, żaluzji.

Jak montowane są rolety wolno-wiszące ? 2014-03-01 09:24:52

Rolety wolno-wiszące są montowane na kilka sposobów. Do okna bezpośrednio wkręcając się w uszczelkę okna lub za pomocą uchwytów bezinwazyjnych. Montowanie rolet może być również do ściany za pomocą kołków rozporowych lub do sufitu.

Czy nie stracę gwarancji na okna ? 2014-02-19 12:03:57

Rolety są przykręcane jedynie do uszczelki narożnej okna. W takiej sytuacji nie tracimy gwarancji. Gwarancje na okna można stracić jedynie w sytuacji montażu rolet do profilu okna.

Jak są montowane rolety w kasecie ? 2014-01-13 10:03:17

Rolety w kasecie są montowane bezpośrednio do okna. Kaseta jest dokręcana małymi wkrętami do uszczelki okna, prowadnice rolety są przyklejane.