Rolety termoizolacyjne

Rolety termoizolacyjne
Rolety termoizolacyjne, rolety podgumowane czy może zwykłe rolety ? Jakie są różnice i jaki ma to wpływ na temperaturę w pomieszczeniu ?
Zacznijmy od tego że rolety wewnętrzne nigdy nie będą idealnie skuteczne to znaczy nie zadziałają jak klimatyzacja gdyż promienie słoneczne w tym temperatura odbita od tkaniny uderza o powierzchnie szyby i poniekąd zatrzymuje się w pomieszczeniu.
Rodzaje tkanin :
- Tkaniny transparentne
- Typowe klasyczne tkaniny bez żadnej dodatkowej powłoki
- Tkaniny z powłoką gumy od zewnętrznej strony
- Tkaniny z powłoką odbijającą światło tzw. Silver
Tkaniny transparentne

Pierwsze tkaniny transparentne służą jedynie do delikatnego przysłonięcia niczym firanka i nie dają za wiele żeby nie powiedzieć nic podczas dużego nasłonecznienia
Klasyczne tkaniny

Typowe tkaniny bez dodatkowych warstw gumy czy warstwy odbijającej światło zatrzymują promienie słoneczne na tkaninie dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji w której słońce nagrzewa nam bezpośrednio pomieszczenie. Jednak sama tkanina absorbuje ciepło i oddaje je do pomieszczenia niczym mały grzejnik.
W praktyce o ile nie mamy bardzo mocno nasłonecznionych okien w większości sytuacji już zwykłe tkaniny o większej gramaturze zdają rezultat.
Tkaniny Podgumowane

Tkaniny podgumowane zostały stworzone dla zapewnienia 100% zaciemnienia w pomieszczeniach.
Od zewnętrznej strony tkaniny posiadają w tym celu gumę. Jeśli wybierzemy tkaniny z białą gumą od zewnątrz to zyskujemy nie dość że 100% zaciemnienie to również bardzo skuteczną izolację termiczną. Biały kolor gumy sprawia że tkanina nie nagrzewa się tak mocno jak w przypadku tradycyjnych tkanin i co za tym idzie nie oddaje tak do mieszkania skumulowanego ciepła
Tkaniny termoizolacyjne

Na koniec tkaniny z tzw. Powłoką termoizolacyjną . Zazwyczaj są to tkaniny również 100% zaciemniające gdyż powłoka z tyłu tkaniny nie przepuszcza żadnego światła. Dodatkowo odblask na zewnętrznej powłoce odbija światło i temperaturę od tkaniny. Tkanina nie nagrzewa się w takim stopniu jak tradycyjna i nie oddaje ciepła do pomieszczenia.
Tkaniny termoizolacyjne
Na koniec tkaniny z tzw. Powłoką termoizolacyjną . Zazwyczaj są to tkaniny również 100% zaciemniające gdyż powłoka z tyłu tkaniny nie przepuszcza żadnego światła. Dodatkowo odblask na zewnętrznej powłoce odbija światło i temperaturę od tkaniny. Tkanina nie nagrzewa się w takim stopniu jak tradycyjna i nie oddaje ciepła do pomieszczenia.
Rolety termoizolacyjne opinie
Czyli jak to w praktyce jest ? W praktyce czy wybierzemy rolety z białą gumą od zewnętrznej strony nieabsorbującą temperatury czy z powłoką termoizolacyjną nie zauważymy różnicy. No może po za tą w portfelu gdyż termoizolacyjna tkanina jest nie co droższa. Ważne żeby tkanina była pełna aby nie przepuszczała promieni słonecznych do mieszkania które to nagrzewają bezpośrednio pomieszczenie. Drugą ważną sprawą jest to aby sama tkanina się nie nagrzewała ponieważ nagrzewająca się tkanina oddaje do mieszkania ciepło. W tym celu produkuje się tkaniny termoizolacyjne jak również z powłoką białej gumy.
Wady tkanin termoizolacyjnych i podgumowanych ?
Słyszeliśmy plotki, że guma na tkaninie jak się nagrzeje to wydziela nieprzyjemny zapach Nie zauważyliśmy takiego zjawiska a przynajmniej w naszych tkaninach to zjawisko nie występuje. Na pewno wadą w pewnym sensie jeśli tego nie oczekujemy jest w przypadku tych tkanin 100% zaciemnienie pomieszczenia. Jedynie niektóre tkaniny dla żaluzji plisowanych posiadają tzw. „odblask termoizolacyjny” a jednocześnie nie zasłaniają całego światła z zewnątrz. Większość tkanin na rynku tworzą automatycznie 100% zaciemniania.
Dodatkowym problemem z tym , że tylko w przypadku tkanin z odblaskiem termoizolacyjnym dodatkowo w przypadku rolet w kasecie z prowadnicami może być odkształcenie się materiału w momencie dużych upałów. Po spadku temperatury tkanina wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dzieje się tak gdy połączy się kilka niekorzystnych czynników na raz :
- Tkanina termoizolacyjna (*dostawy na Europę)
- System rolet w kasecie z prowadnicami
- Szyby okienne o dużej przepuszczalności ciepła / UV
- Całkowicie opuszczona tkanina rolety
- Skrajnie duże temperatury – duże nasłonecznienie
Jeśli połączymy wszystkie te czynniki ze sobą może dojść do odkształceń tkaniny podczas jej nagrzania. Dzieje się tak gdyż w szczelnej konstrukcji rolet w kasecie z prowadnicami pomiędzy szybą a tkaniną dochodzi do kumulacji bardzo wysokich temperatur Tkaniny produkowane na Europę muszę spełnić surowe normy wyznaczone przez Unię Europejską. Jeżeli dodatkowo szyby które posiadają przepuszczają dużą ilość UV i ciepłą tak się niestety dzieje.
Powyższy efekt nie dotyczy tkanin podgumowanych czy też innych systemów rolet np żaluzji plisowanych czy rolety wolno-wiszących gdzie jest większa cyrkulacja powietrza niż w przypadku rolet w kasecie z prowadnicami.