Łódź, ul. Lucjana Żeligowskiego 46
+48 533-408-408
biuro@lukasrolety.pl

Jakie żaluzje na okna przesuwne ?

Żaluzje drewniane, rolety, plisy - LukasRolety Łódź

Jakie żaluzje na okna przesuwne ?

Jakie żaluzje na okna przesuwne ? Wiele osób kupując mieszkanie czy budując dom decyduje się na okna przesuwne. Bez znaczenia czy będą to aluminiowe okna Hst , Hs czy okna PCV są to zazwyczaj duże przeszklenia. Duże okna to dużo światła ale co w sytuacji gdy światło zaczyna nam przeszkadzać ? Pojawia się wtedy pytanie jakie rolety czy też jakie żaluzje założyć na okna przesuwne? Czy wszystkie rozwiązania będą się dobrze sprawowały biorąc pod uwagę ten duży gabaryt ?

Okno przesuwne

Nie wszystkie rolety na okna przesuwne

Niestety nie wszystkie rozwiązania dobrze będą się sprawdzały na oknach przesuwnych. Niekiedy nawet nie dadzą się one w ogóle zamontować. W oknach przesuwnych mamy bowiem dwie przeszkody przy montażu rolet. Pierwsza to wielkość przeszklenia gdzie nie wszystkie „drobne” rozwiązania się sprawdzą. Drugim problemem może być mała ilość miejsca pomiędzy jednym przesuwnym skrzydłem a drugim stałym i roleta montowana na skrzydło zwyczajnie się nie zmieści.

Podsumowując mamy do dyspozycji rozwiązania wieszane do sufitu na całe okno lub niektóre tylko warianty montowane bezpośrednio do szyby .

Rolety , żaluzje wieszane na ścianę

Okna przesuwne są zazwyczaj duże więc dobrze na nich wyglądają równie duże zasłony, żaluzje czy rolety. Krótko mówiąc wszystko co jest wieszane przed oknem w większym rozmiarze będzie tu dobrze komponowało z naszymi oknami. Jedynym przeciwwskazaniem może być nie za duże pomieszczenie. Należy pamiętać, że olbrzymie żaluzje drewniane czy inne rolety duże gabarytowo będą optycznie zmieszać pomieszczenie.

Żaluzje drewniane na okna przesuwne HS / HST

Pierwszym rozwiązaniem żaluzji wieszanych do sufitu przed oknem przesuwnym są żaluzje drewniane o wymiarach lamel 50mm. Zazwyczaj montuje się dwie sztuki po jednej na przeszklenie okienne. Żaluzje na swoich łączeniach nie mają dużych prześwitów co nie psuje efektu wizualnego a mniejsze ich części są zdecydowanie wygodniejsze. Jedną żaluzje możemy mieć podniesioną w miejscu wyjścia na taras a druga może jednocześnie zasłaniać dalej nasze wnętrze.

Żaluzje aluminiowe na okna przesuwne

Żaluzje aluminiowe na okna przesuwne

Jak żaluzje drewniane to może aluminiowe ? Zasada działania i rozmiar są identyczne jak w poprzednim przypadku żaluzji drewnianych. Kiedy zatem wybrać wersje aluminiową ? Na pewno kiedy gustujemy w tzw „szwedzkim stylu” wykończenia wnętrza. Kiedy to stal i aluminium dominują w naszym mieszkaniu czy domu. Żaluzje aluminiowe sprawdzą się w takich sytuacjach o niebo lepiej niż drewniane. Dodatkowo aluminiowa wersja żaluzji jest lżejsza w podnoszeniu, zajmuje mniej miejsca po podniesieniu i łatwiej się ją myje. Jeszcze jednym argumentem może być występująca tylko w żaluzjach aluminiowych wersja perforowanych lamel.

Rolety dzień noc na dużych oknach

Rolety dzień noc na dużych oknach

Następnym rozwiązaniem są duże , wolno-wiszące rolety dzień noc. Jeśli nie koniecznie chcemy mieć żaluzje poziome choć by z powodu zbierającego się na nich łatwo kurzu rolety to też dobre rozwiązanie. W przypadku wariantu dzień i noc możemy w lepszy sposób sterować ilością światła w pomieszczeniu. Rolety zwijają się w. kasety i nie zajmują wtedy dużo miejsca. Jedynym minusem może być większa przerwa na łączeniach dwóch rolet. Ten problem występuje w każdych roletach wolno-wiszących nie tylko w opcji duo.

olety wolno-wiszące na oknach hst
Klasyczne rolety wolno-wiszące na dużych przeszkleniach

Klasyczne rolety wolno-wiszące na dużych przeszkleniach

Kolejnym rozwiązaniem są klasyczne rolety wolno-wiszące. Są proste , trwałe i jak w poprzednim przypadku nie zajmują dużo miejsca po ich zwinięciu do kasety. Mały minus w odniesieniu do poprzednich rozwiązań to mniejsza płynność w regulacji światła oraz wspomniana już przerwa na łączeniu rolet.

rolety rzymskie na oknie hst

Okna przesuwne i rolety rzymskie

Możliwym rozwianiem do wyboru są również rolety rzymskie. To gustowne nadające szyku i elegancji osłony okienne. Zajmują one nie co więcej miejsc po zwinięciu niż klasyczne rolety ale za to wyglądają przepięknie nawet w formie zwiniętej. Są niczym zasłony czy firany nadają przytulnego charakteru każdemu wnętrzu.

Jakie żaluzje / rolety do okna przesuwnego ?

Jakie żaluzje / rolety do okna przesuwnego ?

Jakie za to rozwiązania możemy montować bezpośrednio do okna przesuwnego. To dość częste pytanie bo nie każdy chce koniecznie rozwiązań do sufitu czy ściany zakrywających całe okna. Wystarczy że posiadamy małe mieszkanie w bloku z oknem przesuwnym i to pytanie wydaje się już bardzo zasadne.

Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednie tu będą wszystkie rozwiązania które tylko zmieszczą się w wąskiej przestrzeni po między przesuwnymi skrzydłami okna, oraz wszystkie te które dobrze się będą sprawować w większym wymiarze szyby . Niestety zła wiadomość jest taka, że rozwiązań spełniających te kryteria nie ma za wiele.. Niestety zazwyczaj wszystkie rolety w kasecie z prowadnicami na dzień dobry odpadają gdyż po prostu się nie mieszczą. Żaluzja drewniana w wersji mniejszej 25 mm nawet jeśli się nam zmieści a to zależy od typu okna to albo będzie złe funkcjonować gdyż będzie za duża albo przesuwając panel okna będziemy uderzali w wystający mechanizm jej sterownia i jest wtedy ryzyko że go uszkodzimy.

Pozostają nam takie rozwiązania jak :

Niestety nawet te rozwiązania w niektórych oknach przesuwnych nie zawsze są możliwe do założenia. Plisa okienna często musi być dzielona gdyż rozmiar pojedynczego przeszklenia jest za duży. Na szczęście nie ma dużego prześwitu pomiędzy łączonymi plisami. Uchwyty tzw. „rączki” plisy w jednej części okna muszą być albo składane albo czasami w ogóle nie mogą być montowane aby okno przesuwne mogło się swobodnie przesunąć do końca.

Podsumowując okna przesuwne są bardzo praktyczna odmiana stolarki okiennej Są duże dzięki czemu dostarczają nam dużą ilość światła kiedy tego potrzebujemy. Przesuwny charakter sprawia, że nie zajmują dużo miejsca przy ich otwieraniu. Jednak jak to mówią każdy kij ma dwa końce. Duże w sumie praktyczne okna ale z niewielką ilością miejsca pomiędzy ich przesuwnymi elementami skutecznie nam ograniczają większość rolet i żaluzji. Przynajmniej tych montowanych bezpośrednio do okna. Z drugiej zaś strony takie duże okna i tak lepiej prezentują się w towarzystwie dużych żaluzji czy rolet montowanych do sufitu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *